Тилау (германски: Tülau) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Тилау
Лутеранската црква во Тилау
Лутеранската црква во Тилау
Грб на Тилау
Тилау is located in Германија
Тилау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Броме
Месни единици 2
Градоначалник Мартин Ценк (СДП)
Основни податоци
Површина 23,53 км2
Надм. височина 72 м
Население 1.418 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38474
Повик. бр. 05833
Местоположба на Тилау во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°35′0″N 10°52′0″E / 52.58333° N; 10.86667° E / 52.58333; 10.86667Координати: 52°35′0″N 10°52′0″E / 52.58333° N; 10.86667° E / 52.58333; 10.86667

ГеографијаУреди

Општината Тилау се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг на Клајне Алер.

Општински единициУреди

Општината се состои од Тилау-Фаренхорст и Фојце.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди