Броме (германски: Brome) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Оре, околу 25 километри североисточно од градот Волфсбург.

Броме
Општинското собрание на Броме
Општинското собрание на Броме
Грб на Броме
Броме is located in Германија
Броме
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Броме
Месни единици 5
Градоначалник Герхард Борхерт (ДХС)
Основни податоци
Површина 36,66 км2
Надм. височина 66 м
Население 3.285 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38465
Повик. бр. 05833
Портал www.brome.de
Местоположба на Броме во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°36′0″N 10°57′0″E / 52.60000° N; 10.95000° E / 52.60000; 10.95000Координати: 52°36′0″N 10°57′0″E / 52.60000° N; 10.95000° E / 52.60000; 10.95000

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината Броме се наоѓа непосредно на покраинската граница со Саксонија-Анхалт. Заедно со општините Бергфелд, Ера-Лесин, Парзау, Риен, Тидише и Тилау припаѓа на истоимената општинска заедница. Низ местото тече реката Оре.

Општински единициУреди

Кон општината припаѓаат следниве места:[2]

  • Алтендорф (188 жит.)
  • Бениц (88 жит.)
  • Броме (2.576 жит.)
  • Висведел (90 жит.)
  • Цихери (287 жит.)

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)
  2. состојба 30 јуни 2018 г.)

Надворешни врскиУреди