Доброта (црногорски: Dobrota/Доброта, италијански: Bonintro) — град во Општина Котор на крајбрежјето на Црна Гора. Иако административно е одделен град, де факто е дел од Котор и го сочинува резиденцијалниот дел на Котор, додека пак градот Котор административно го сочинува историското јадро на градот. Во градот е и единствената психијатриска болница во Црна Гора.

Доброта
Dobrota
Град
Држава Црна Гора
ОпштинаКотор
Население (2002)
 • Вкупно8,169
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Доброта
Црква Св. Матеј

Демографија

уреди
Националност Доброта
Црногорци 4,428
Срби 2,067
Хрвати 2,535
Југословени 51
Муслимани по националност 35
Албанци 32
Македонци 14
Унгарци 14
Руси 14
Роми 11
Италијанци 9
Германци 7
Словенци 7
Египќани 5
Бошњаци 3
Останати 57
Непознато 801
Вкупно 8,169

42°27′14″N 18°46′05″E / 42.454° СГШ; 18.768° ИГД / 42.454; 18.768