Општина Котор

Општина Котор — една од 23-те општини во Црна Гора. Зафаќа површина од 335 км2 и население од 22.601. Седиште е градот Котор каде живеат 5.341 жители.

Општина Котор
Opština Kotor
Општина
Грб на Општина Котор
Грб
Местоположба на картата
Местоположба на картата
ДржаваЦрна Гора
Површина
 • Вкупна335 км2 (129 ми2)
Население
 • Вкупно22,601
 • Густина0,067/км2 (0,17/ми2)
Поштенски број85330
Повикувачки број+382 32
ISO 3166-2:MEME-10
Мреж. местоkotor.me

Координати: 42°26′00″ N; 18°46′00″ E / 42.4333° N; 18.7667° E / 42.4333; 18.7667