Општина Котор — една од 23-те општини во Црна Гора. Зафаќа површина од 335 км2 и население од 22.601. Седиште е градот Котор каде живеат 5.341 жители.

Општина Котор
Opština Kotor
Општина
Панорамски поглед кон Котор
Панорамски поглед кон Котор
Грб на Општина Котор
Местоположба на картата
Местоположба на картата
ДржаваЦрна Гора
Површина
 • Вкупна335 км2 (129 ми2)
Население
 • Вкупно22,601
 • Густина0,067/км2 (0,17/ми2)
Поштенски број85330
Повикувачки број+382 32
ISO 3166-2:MEME-10
Мреж. местоkotor.me

Координати: 42°26′00″ N; 18°46′00″ E / 42.4333° СГШ; 18.7667° ИГД / 42.4333; 18.7667