Горен Чинар (грчки: Άνω Λεύκη, Ано Левки) — село во Општина Кавала во Кавалскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Горен Чинар
Άνω Λεύκη
Горен Чинар is located in Грција
Горен Чинар
Горен Чинар
Местоположба во областа
Горен Чинар is located in Кавала (општина)
Горен Чинар
Местоположба на Горен Чинар во Општина Кавала и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°3′N 24°34′E / 41.050° СГШ; 24.567° ИГД / 41.050; 24.567Координати: 41°3′N 24°34′E / 41.050° СГШ; 24.567° ИГД / 41.050; 24.567
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругКавалски округ
ОпштинаКавала
Општ. единицаКавала
Надм. вис.&10000000000000316000000316 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно17
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 17 километри североисточно од градот Кавала на надморска височина од 316 метри.

ИсторијаУреди

Отоманско ЦарствоУреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Кавалската каза во составот на Отоманското Царство.

ГрцијаУреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото било населено грчко население од Турција.

ДемографијаУреди

Селото според пописот од 1961 година во селото живееле 193 жители, во 1971 година имало 108 жители, во 1981 година имало 19 жители, во 1991 година имало 8 жители[2], додека во 2001 година имало 10 жители[3]. Денеска, населението на селото е 17 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население / / 193 108 19 8 10 17
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Симовски, Тодор (1998). „2“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 72.
  3. ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΕΣΥΕ (2001). „Податоци од пописот на населението на Грција во 2001 година“ (PDF). стр. 148. Архивирано (PDF) од изворникот 2009-03-18. Посетено на 7 мај 2016.