Вртекица

село во Општина Студеничани

Вртекица — село во Општина Студеничани, во околината на градот Скопје.

Вртекица
Вртекица (1).jpg

Влезот во селото Вртекица

Вртекица во рамките на Македонија
Вртекица
Местоположба на Вртекица во Македонија
Вртекица на интерактивна карта

Координати 41°53′6″N 21°30′38″E / 41.88500° СГШ; 21.51056° ИГД / 41.88500; 21.51056Координати: 41°53′6″N 21°30′38″E / 41.88500° СГШ; 21.51056° ИГД / 41.88500; 21.51056
Општина Coat of arms of Studeničani Municipality.png Студеничани
Население 111 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25140
Надм. вис. 587 м
Вртекица на општинската карта
Вртекица во Општина Студеничани.svg

Атарот на Вртекица во рамките на општината
Commons-logo.svg Вртекица на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Вртекица се наоѓа во областа Торбешија, во долниот слив на Маркова Река.

ИсторијаУреди

Подрачјето на Вртекица е населено уште од доцната антика, за што сведочат остатоците од утврдена населба на наоѓалиштето Исар југоисточно од селото.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Вртекица живееле 360 жители, сите Албанци муслимани.[2]

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 111 жители, сите Албанци.[3]

РодовиУреди

Рамни Габер е албанско село.

Според истражувањата од 1950 година. Родови во селото биле:

Археолошки наоѓалиштаУреди

  • Св. Димитрија — средновековен сакрален објект. Во Шелско Маало се наоѓа текија со девет гробови која била изградена пред во последните децении на XVIII век врз темели на средновековна црква која, според преданието, била посветена на св. Димитрија. Дека селото било населено од христијанско македонско население сведочи податокот на листот 42 од Кодикот на манастирот Матка од 1570-1580 година, во кој како приложник од ова село е заведена „рабинката божја Тода“. Денешните муслимански жители започнале да се населуваат во селото кон крајот на XVII век.

ИселеништвоУреди

Околу 26 семејства се иселени во Скопје до 1950 година. Припаѓале на разни селски родови.[4]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.209
  3. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 24 март 2016.
  4. 4,0 4,1 Трифуноски, Јован. Филозофски факултет-Скопје. Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врскиУреди