Општина Студеничани

Студеничани

Map of Studeničani Municipality.svg

Знаме на Општина Студеничани Грб на Општина Студеничани
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Студеничани
Површина 276,16 км2
Демографија
Население 17.246 жит.
- проценка од 31.12.2016 21.721 жит.
Густина 62,45 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Азем Садики
Совет 15 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Студеничани 1052 Студеничани
Мреж. место Службен портал

Општина Студеничаниопштина во Северна Македонија. Центар на неговата општина е истоименото село.

Карта на Општина Студеничани со селските атари.
Демографска карта на Општина Студеничани со селските атари.

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според проценка од 2016, општина Студеничани има 21.721 жител.[1]

Вероисповед Вкупно
православни 285
муслимани 16.828
католици 25
протестанти 0
останати 108
Јазик Вкупно
македонски 347
албански 11.813
турски 3.226
ромски 73
влашки 0
српски 12
бошњачки 141
останати 1.634

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на општина Студеничани е Азем Садику од редовите на ДПА. Тој бил реизбран на локалните избори од 2017 година за трет мандат од четири години.[2] Садику претходно бил градоначалник во мандатите 2000 — 2005 и 2013 — 2017. Советот на општина Студеничани е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  ДПА: 4 места
  ДУИ: 3 места
  СДСМ: 3 места
  БЕСА: 3 места
  АА: 1 места
  ДПТ: 1 место

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  2. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врскиУреди