Општина Студеничани

Општина Студеничаниопштина во Македонија. Центар на неговата општина е истоименото село.

Општина Студеничани
Општина
Знаме на Општина СтуденичаниГрб на Општина Студеничани
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеСтуденичани
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникАзем Садики (АА)
Површина
 • Вкупна276,16 км2 (106,63 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно21.970
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+02
Регистарски табличкиSK
Мреж. местоstudenicani.gov.mk
Карта на Општина Студеничани со селските атари.
Демографска карта на Општина Студеничани со селските атари.

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според проценка од 2016, општина Студеничани има 21.721 жител.[2]

Вероисповед Вкупно
православни 285
муслимани 16.828
католици 25
протестанти 0
останати 108
Јазик Вкупно
македонски 347
албански 11.813
турски 3.226
ромски 73
влашки 0
српски 12
бошњачки 141
останати 1.634

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на општина Студеничани е Азем Садику од редовите на ДПА. Тој бил реизбран на локалните избори од 2017 година за трет мандат од четири години.[3] Садику претходно бил градоначалник во мандатите 2000 — 2005 и 2013 — 2017. Советот на општина Студеничани е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  ДПА: 4 места
  ДУИ: 3 места
  СДСМ: 3 места
  БЕСА: 3 места
  АА: 1 места
  ДПТ: 1 место

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.[мртва врска]
  3. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врскиУреди