Волчишта (Берско)

село во Берско, Егејска Македонија


Волчишта
Волчишта is located in Грција
Волчишта
Волчишта (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Волчишта (или Волчица) — село во Берско, Егејска Македонија, денес во општината Пидна-Колиндар на округот Пиерија, Грција.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди