Брешко — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Козјачија, во околината на градот Куманово.

Брешко
Брешко is located in Македонија
Брешко
Местоположба на Брешко во Македонија
Координати 42°12′59″N 21°59′24″E / 42.21639° N; 21.99000° E / 42.21639; 21.99000Координати: 42°12′59″N 21°59′24″E / 42.21639° N; 21.99000° E / 42.21639; 21.99000
Регион Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Staro Nagoričane.svg Старо Нагоричане
Област Козјачија
Население 16[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1302
Повик. бр. 031
Брешко на општинската карта
Брешко во Општина Старо Нагоричане.svg

Атарот на Брешко во рамките на општината

НаселениеУреди

Според пописот од 2002 година, во селото Брешко имало 16 жители, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[2] 1905[3] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 108 80 77 78 68 53 45 28 16 16
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]

РодовиУреди

Брешко е македонско село.

Родови во селото се:

  • Доселеници: Џамбасци (3 к.) доселени се од селото Аљинце. Таму биле тројца браќа, двајца останале во Алинце а третиор се иселил во Брешко; Копиљаци (3 к.) и Џакерци (3 к.) доселени се, но не знаат од каде.[5]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 "Попис на Македонија" (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 18 март 2017.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. "Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна". Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област.

Надворешни врскиУреди