Борис Бизетиќ (Белград, 28 ноември 1950 година) е српски композитор и текстописец, аранжер, поет, глумец, автор, водител на радио и ТВ емисии. Тој станал познат како најмлад хит-мејкер и текстописец во 1970 година, тој е исто така познат како основач и лидер на групата "Рокери од Морава". Бизетиќ компонирал музика и пишувал текстови за околу 40 поп пејачи на поранешна СФРЈ. Во седумдесетите години на минатиот век, по „одреден пад на популарноста“, Мики Јевремовиќ повторно постигнал голем успех пеејќи ги песните на Бизетиќ.

Биографија

уреди

Уште како млад Бизетиќ се истакнувал по својот талент, правел разни композиции за разни пригоди. Како што самиот признавал, на почетокот на кариерата не се сетил да снима мелодии на магнетофон, па ги памтел (што било многу тешко). Во војската го запознал Звонко Миленковиќ и таму се родила идејата за соработка. Во седумдесеттите неговите композиции достигнале голема популарност и биле продадени во повеќе од 1.500.000 примероци.

Во 1977 година ја основал групата „Рокери од Морава“,[1] која изведувала песни со духовит текст и народна музика, но всушност многу сериозни, со критички осврт на општеството. Тој бил текстописец, аранжер, композитор и пејач (покрај Звонко кој испеал неколку песни). До 1991 година, тие објавиле 7 синглови и 19 долги песни биле продадени во 4.000.000 копии. Тие биле најпопуларната група од Србија. Тие го освоиеле првиот „Оскар на популарност“ во 1982 година. Групата престанала со работа во 1991 година, но Бизетиќ и Звонко Миленковиќ се здружиле и во 2006 година го издале новиот албум „Проект“. Низ групата продефилирале 20-тина членови, но без сомнение главниот и незаменлив дел биле Бизетиќ и Миленковиќ. За време на паузата од работата на групата, Борис продолжил да компонира песни, пишува за себе и за другите.

Бил автор на многу ТВ емисии. Во периодот од 1990 до 1991 година бил автор на емисијата „Фолк лига“ на телевизијата „Студио Б“ која ја водел и глумел во сите 10 епизоди. На телевизијата „Политика“ бил автор и глумец во хумористичната емисија „Бебевизија“. Емисијата имала 45 епизоди и се емитувала во периодот од 1992 до 1994 година. Подоцна се префрлил на ТВ Пинк (чиј сопственик Жељко Митровиќ претходно бил член на Рокерите од Морава) каде што направил емисија од сличен тип наречена ББ шоу. Снимени биле 536 епизоди, кои се емитувале помеѓу 1994 и 2002 година. Благодарение на овие емисии во 1995 и 1996 година добил Оскар на популарност, титула за шоумен на годината, како и многу други награди. Борис глумел многу херои, покрај него во шоуто учествувале и неговите пријатели, сестрата на вујкото Ксенија и ќерките Анита и Дорис.

Борис Бизетиќ работел и за белградската телевизија РТС како водител на музички емисии.

Од 2002 до 2004 година снимил 50 епизоди од емисијата „Слики од детството“ на телевизија „Канал Д“ (таа емисија се емитувала и на други телевизии).

Во октомври 2007 година започнал да работи во телевизијата „ТВ Кошава“, како уредник и водител на емисијата „Во свој стил“, во која покрај опуштен разговор со неколку гости, пуштал и спотови од „Рокери од Морава“. Скици од „ББ шоу“[2] и видеа од „Рокери“ вклучени во емисијата „Терапија со смеа“ се емитувале од 2005 година на 9 локални телевизии.

Тој бил автор и водител на некои други емисии кои се прикажувале на локалната телевизија, а некои емисии биле комбинација на некои претходни. Покрај тоа, тој бил домаќин на 8 авторски радио серии, објавил 5 книги поезија и напишал колумни за 6 весници и списанија.

Филмови и ТВ серии

уреди

Компонирал музика за 8 телевизиски серии и за филмови:

 • Заминувањето на каубојците (1971)
 • Бомбардери (1973)
 • Црвен штрајк (1974)
 • Партизани (1974)
 • Балада на знамето (1976)
 • Тесна кожа 2 (1987)
 • Вонземјаните се виновни за се (1991)
 • Затегната кожа 4 (1991)
 • Бракот на Зика (1992)
 • Секула невино обвинет (1992)
 • Дамата која убива (1992)
 • Нуркач (1993)

Се појавил во филмовите „Гњурац“, „Приградие“ (1972-ТВ) и „Тесна кожа 2 “, каде со Милан Гутовиќ ја отпеа песната „Танго Шојиќ“, која тој ја напишал и компонирал, а во филмот се глумел самиот. - како член на Рокери).

Фестивали

уреди

Белградска пролет:

 • Водиме љубов, БГ пролет '72
 • Една зима двајца се сакаа, БГ пролет 74 (дует со Мишо Марковиќ )
 • Љубов на мојата младост, БГ пролет '75

Загреб:

 • Собери ме, јас ќе бидам твојот цвет, Загреб '72
 • Твојата цигара, Загреб '82

МЕСАМ:

 • Се гледаме секој ден, МЕСАМ '94

Златните жици на Војводина, Нови Сад:

 • Не е лесно, 2003 година

Наводи

уреди

 

 1. Mišić, Miroslav; Kitanović, Katarina (2014). „Four decades of work in department of radiology at the High Medical College of professional studies in Belgrade“. Zdravstvena zastita. 43 (6): 71–75. doi:10.5937/zz1405071m. ISSN 0350-3208.
 2. Фајфрић, Борис (2016-06-22). „Историјске чињенице Христовог распећа у време римског намесника Понтија Пилата“. ЧАСОПИС ПРАВОСЛАВНОГ БОГОСЛОВСКОГ ФАКУЛТЕТА СВ. ВАСИЛИЈЕ ОСТРОШКИ. 1 (14). doi:10.7251/cpbfsvo193f. ISSN 2303-4513. Не се допушта закосување или задебелување во: |journal= (help)

Надворешни врски

уреди