Миодраг Јевремовиќ, попознат како Мики Јевремовиќ (српски: Мики Јевремовић), (Белград, 27 март 1941Белград, 13 јануари 2017) - српски и југословенски пејач на забавна музика.[1][2]

Мики Јевремовиќ
Мики Јевремовић
Родено имеМиодраг Јевремовиќ
Познат(а) и какоМики
Роден(а)27 март 1941
Кралство Југославија Белград, Кралство Југославија
Починал(а)13 јануари 2017
Србија Белград, Србија
Жанр(ови)Поп
забавна музика
Занимање/њаПејач
Години на активност1962–2016

Кариера уреди

Во 1960-тите и 1970-тите години бил многу популарен во бившата СФРЈ. Учествувал на тогашните фестивали: „Ваш шлагер на сезоната“ („Ваш шлагер сезоне“ (Сарајево)), „Белградска пролет“ („Београдско пролеће“), „Загрепски фестивал“ („Загребачки фестивал“), „Опатиски фестивал“ („Опатијски фестивал“) и „Сплитски фестивал“. Во 1990-тите години учествувал на летните фестивали во Црна Гора. Во 1975 и 1976 година настапил на фестивалот Скопје (Бела хризантема, А брегот нема крај), а во 1986 година настапил на фестивалот Макфест (Бакни ме, залуди ме).

Соработувал со многу композитори во земјата и странство ( Борис Бизетиќ, Микис Теодоракис и др.).

Во седумдесеттите години на XX век, покрај Ѓорѓе Марјановиќ и Радмила Караклајиќ, бил многу популарен во Советскиот Сојуз.

На 29 декември 2016 година доживеал мозочен удар. Наредните две недели бил во кома. Починал на 13 јануари 2017 година[2].

Погребан е во Алеја на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград.[3]

Шах уреди

Покрај музиката, голема љубов му бил шахот, па учествувал на повеќе турнири во земјата и во странство. Најголем успех му бил реми со светскиот првак Анатолиј Карпов.[4][5][6]

Најпознати песни уреди

 • Мама
 • Пијам (Пијем)
 • Осумнаесет жолти ружи (Осамнаест жутих ружа)
 • Ако некогаш ја видиш Марија (Ако једном видиш Марију)
 • Со кого си кога времето е тажно (С ким си сада кад је тужно време)
 • Поетовата гитара (Песникова гитара)
 • Гркинка (Гркиња)
 • Лихнида, (препев од истоимената песна од Ефто Пупиновски)
 • Нека точат старо вино (Нека точе старо вино)
 • Црн куфер и гитара (Црни кофер и гитара)
 • Нарцисите плачат, љубов моја (Нарциси плачу љубави)
 • Црвено вино
 • Што да му кажам (Шта да му кажем)
 • Те губам (Губим те)
 • Кога би знаел дека е сама (Кад бих знао да је сама)
 • Мојот мал бел пес и јас (Мој мали бели пас и ја)
 • Те сакам повеќе од музика (Волим те више од музике)
 • Сама
 • Музиката нека свири само за неа (Музика нек свира само за њу)

Најпознати албуми уреди

 • Сакам само малку мир (Ја желим само мало мира) (Југотон 1973)
 • Те губам (Губим те) (Југотон 1974)
 • Црн кофер и гитара (Црни кофер и гитара) (Југотон 1977)
 • Гркинка (Гркиња) (ПГП РТБ 1983)
 • Јована (ПГП РТБ 1984)
 • Ти си како скапоцен камен (Ти си као драги камен), Романела (ПГП РТБ 1985)

Наводи уреди

 1. Порекло/Мики Јевремовић
 2. 2,0 2,1 „Preminuo Miki Jevremović“. blic.rs. 13јануари 2017. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. Мики сахрањен уз „А сад адио” („Вечерње новости”, 19. јануар 2017)
 4. „„Глас јавности": „Певач са слухом за шах-мат". Архивирано од изворникот на 2010-02-20. Посетено на 2018-01-05.
 5. Преминуо Мики Јевремовић („Политика”, 13. јануар 2017)
 6. Јевремовић — обожаван од публике и цењен од колега („Политика”, 14. јануар 2017)

Надворешни врски уреди