Бершки Гладбах

град во Северна Рајна-Вестфалија, Германија

Бершки Гладбах (германски: Bergisch Gladbach) — град во регионот Келн/Бон на покраината Северна Рајна-Вестфалија, Германија, и седиште на Рајнско-бершкиот округ

Бершки Гладбах

Bergisch Gladbach

Стариот градски дом на Бершки Гладбах
Стариот градски дом на Бершки Гладбах
Стариот градски дом на Бершки Гладбах
Знаме на Бершки Гладбах
Грб на Бершки Гладбах
Бершки Гладбах во рамките на Германија
Бершки Гладбах
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Келн
Округ Рајнско-бершки
Градски единици 6
Градоначалник Луц Урбах (ДХС)
Основни податоци
Површина 83,12 км2
Надм. височина 51−267 м
Население 111.636 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.343 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GL
Пошт. бр. 51401-51469
Повик. бр. 02202, 02204, 02207
Портал bergischgladbach.de
Местоположба на градот Бершки Гладбах во рамките на округот Рајнско-бершки
Карта
Карта
Координати 50°59′30″N 7°8′10″E / 50.99167° СГШ; 7.13611° ИГД / 50.99167; 7.13611Координати: 50°59′30″N 7°8′10″E / 50.99167° СГШ; 7.13611° ИГД / 50.99167; 7.13611
Дворецот Бенсберг

Географија уреди

Градот е сместен источно од реката Рајна, околу 10 километри источно од Келн.

Историја уреди

Бершки Гладбах го дели првиот дел од името со историското подрачје Берг во кое се наоѓа, иако самиот во денешен облик е основан дури во 1856 г.

На почетокот на XII век на подрачјето се доселиле грофовите од семејството Берге. Следниот век во него никнале селски населби. Берг подоцна станал војводство, а потоа и големо војводство под наполеонска власт.

Вториот дел од името доаѓа од поимите gelaat (кој подоцна станал glad) и bach, што на месниот долногермански дијалект значи „канализиран поток“ и се однесува на рекичката Штрунде.

Во 1975 г. во состав на гратчето влегло и соседното место Бенсберг. По две години, во 1977 г. населението достигнало 100.000 жители и Бершки Гладбах стекнал официјален статус на град.

Стопанство уреди

Најзастапени стопански дејности во градот се производството на хартија, печатарството, производството на стаклена волна, чоколади и висока технологија.

Збратимени градови уреди

Бершки Гладбах е збратимен со следниве градови:

  Бургоан Жалје, Франција (1956)
  Лутон, Велика Британија (1956)
  Велзен, Холандија (1956)
  Жоанвил ле Пон, Франција (1960)
  Ранимид, Велика Британија (1965)
  Маријамполе, Литванија (1989)
  Лимасол, Кипар (1991)
  Пшчина, Полска (1993)
  Бејт Џала, Палестина (2010)
  Ганеј Тиква, Израел (2012)

Познати личности уреди

Средни училишта во градот уреди

  • Гимназија „Алберт Велики“
  • Гимназија - Херкенрат
  • Гимназија „Никола Кузански“
  • Гимназија „Ото Хан“
  • Гимназија „Дитрих Бонхефер“
  • Интегрирано здружено училиште - Пафрат

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди