Бања (Населичко)

село во Населичко, Егејска Македонија

Бања (грчки: Αγία Παρασκευή, Агија Параскеви; до 1927 г. Μπάνια, Бања[1])— поранешно село во Населичко, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Горуша во областа Западна Македонија, Грција.

Бања
Αγία Παρασκευή
Бања is located in Грција
Бања
Бања
Местоположба во областа
Бања во рамките на Горуша (општина)
Бања
Местоположба на Бања во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°16′N 21°14′E / 40.267° СГШ; 21.233° ИГД / 40.267; 21.233
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓало во областа Населица, 15 км југозападно од градот Лапчишта и околу 10 км западно од Цотил.

Историја уреди

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900, во Бања живееле 55 Грци.[2] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во Бања (Bania) има 55 Грци под патријаршијата. Според грчка статистика од 1910 г. населението на селото броело 45 жители,[3]

По Балканските војни во 1913 г. селото е припоено кон Грција согласно Букурешкиот договор. Во истата година во Бања се запишани 43 жители.[4] Во 1927 г. селото е преименувано во Агија Параскеви. Во пописот од 1928 г. е забележано со 26 жители, а во 1940 г. со 27 жители.[4] Бидејќи Бања настрадала во времето на Граѓанската војна, жителите го напуштиле селото. По војната, селото не било обновено.[4]

Наводи уреди

  1. „Πανδέκτης: Bania -- Agia Paraskevi“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-15.
  2. „Makedonija. Etnografija i statistika - 2.45“. macedonia.kroraina.com. Посетено на 2023-07-15.
  3. „PDF pager“. anemi.lib.uoc.gr. Посетено на 2023-07-15.
  4. 4,0 4,1 4,2 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 333.