Бад Бланкенбург

Бад Бланкенбург (до 1911 година: Бланкенбург; германски: Bad Blankenburg) — бањски град во округот Залфелд-Рудолштат, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 6 километри југозападно од Рудолштат и 37 километри југоисточно од покраинскиот главен град Ерфурт.

Бад Бланкенбург

Bad Blankenburg

Градскиот плоштад
Градскиот плоштад
Грб на Бад Бланкенбург
Бад Бланкенбург is located in Германија
Бад Бланкенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градски единици 8
Градоначалник Мике Георге (СГ)
Основни податоци
Површина 35,62 км2
Надм. височина 220 м
Население 6.191 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 174 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07422
Повик. бр. 036741
Портал www.bad-blankenburg.de
Местоположба на градот Бад Бланкенбург во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°41′0″N 11°16′0″E / 50.68333° СГШ; 11.26667° ИГД / 50.68333; 11.26667Координати: 50°41′0″N 11°16′0″E / 50.68333° СГШ; 11.26667° ИГД / 50.68333; 11.26667

Во 1840 година, во Бад Бланкенбург првпат се појавил концептот на детска градинка развиен од Фридрих Фребел.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Бад Бланкенбург се наоѓа во југоисточниот дел на покраината Тирингија во градскиот триаголник Зале, кому му припаѓаат градовите Залфелд и Рудолштат. Бад Бланкенбург се наоѓа на северниот раб од Тириншките Шкрилни Планини, каде се влива реката Рине во Шварца, чија долина претставува туристичка област.

Градски единициУреди

Кон Бад Бланкенбург припаѓаат следниве осум единици (во заградите, првото споменување):[2]

 • Белшајбен (1361), 70 жители
 • Кордобанг (1071), 83 жители
 • Фребиц (1375), 58 жители
 • Гросгелиц (1362), 77 жители
 • Kleingölitz (1362), 74 жители
 • Обервирбах (1286), 86 жители
 • Вацдорф (1261), 136 жители
 • Цајгерхајм (1350), 122 жители

Соседни општиниУреди

Соседни општини на градот се Бехштет, градот Кенигзе, градот Рудолштат, градот Залфелд и општината Шварцбург.

ИсторијаУреди

Во XIX век, Бад Бланкенбург бил дел од малото кнежевство Шварцбург-Рудолштат.

ПолитикаУреди

Градски советУреди

Градскиот совет на градот Бад Бланкенбург се состои од 20 членови. Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[3]

Слободни гласачи 8 места (+4)
CDU 7 места (±0)
Die Linke 5 места (−3)
SPD 0 места (−1)

Збратимени градовиУреди

Бад Бланкенбург е збратимен со следниве градови:

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. Wolfgang Kahl: Ersterwähnung Thüringer Städte und Dörfer. Ein Handbuch. 2., verbesserte Auflage. Rockstuhl, Bad Langensalza 2001, ISBN 3-934748-58-9, S. 11–67.
 3. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.

Надворешни врскиУреди