Шварцбург (германски: Schwarzburg) — општина во долината на реката Шварца во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Шварцбург
Поглед на Шварцбург
Поглед на Шварцбург
Поглед на Шварцбург
Грб на Шварцбург
Шварцбург во рамките на Германија
Шварцбург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градоначалник Хајке Принц
Основни податоци
Површина 14,67 км2
Надм. височина 280 м
Население 525 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07427
Повик. бр. 036730
Портал www.mittleres-schwarzatal.de
Местоположба на Шварцбург во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°38′27″N 11°11′49″E / 50.64083° СГШ; 11.19694° ИГД / 50.64083; 11.19694

Географија уреди

Шварцбург се наоѓа во Тириншката Шума. Патот 1112 го поврзува со Бад Бланкенбург и околината.

Општински единици уреди

Соседни општини се Алендорф, градот Бад Бланкенбург, Бехштет, Дешниц, Залфелд и Зицендорф.

Историја уреди

Првпат бил споменат во 1071 година како Swartzinburg. Замокот (сега разрушен) бил од XII век, седиште на грофовите од Шварцбург. Потоа, Рудолштат станал седиште на новата линија од Шварцбург-Рудолштат.

На 11 август 1919 година, додека бил на одмор во Шварцбург, Фридрих Еберт — првиот претседател на Германија (Reichspräsident) — го потпишал Вајмарскиот устав, првиот демократски устав на Германија.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди