Кенигзе

град во Германија

Кенигзе (германски: Königsee) — мал град во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 12 километри источно од Илменау и 35 километри јужно од покраинскиот главен град Ерфурт. До 2018 година бил наречен Кенигзе-Ротенбах.

Кенигзе

Königsee

Градскиот плоштад
Градскиот плоштад
Грб на Кенигзе
Кенигзе is located in Германија
Кенигзе
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градски единици 24
Градоначалник Марко Вашковски (независен)
Основни податоци
Површина 103,09 км2
Надм. височина 377 м
Население 7.307 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07426
Повик. бр. 036739, 036738
Портал www.koenigsee-rottenbach.de
Местоположба на градот Кенигзе во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°39′41″N 11°05′50″E / 50.66139° СГШ; 11.09722° ИГД / 50.66139; 11.09722Координати: 50°39′41″N 11°05′50″E / 50.66139° СГШ; 11.09722° ИГД / 50.66139; 11.09722

ГеографијаУреди

Кенигзе се наоѓа во северозападниот дел на округот Залфелд-Рудолштат на височина од 377 метри.

Соседни местаУреди

Градот се граничи со следниве единици (почнувајќи од север, надесно): Штатилм, Рудолштат, Бад Бланкенбург, Бехштет, Алендорф, Зицендорф, Унтервајсбах, Шварцатал, Гросбрајтенбах и Илменау.

Градски единициУреди

Градот територијално е поделено на 24 места:

Градска единица Места
Кенигзе

Кенигзе, Дернфелд на Хајде, Гарзиц, Хорба, Лихта, Оберкедиц и Унтеркедиц како Кедиц, Обершеблинг, Унтершеблинг

Ротенбах

Ротенбах, Хенгелбах, Лојтниц, Милбиц, Паулинцела, Квителсдорф, Золсдорф, Шторхсдорф, Телендорф

Оберхајн

Оберхајн, Баригау, Манкенбах, Унтерхајн

Дребишау

Дребишау, Егелсдорф

ИсторијаУреди

Денешниот град бил создаден на 31 декември 2012 година со спојување на поранешниот град Кенигзе и општината Ротенбах под името Кенигзе-Ротенбах. На 1 јануари 2019 година, поранешните општини Дребишау и Оберхајн биле припоени кон градот и името повторно било променето во Кенигзе.[2]

ПолитикаУреди

Градски советУреди

Градскиот совет на градот Кенигзе се состои од 20 членови.

Првите општински избори на 14 април 2013 година и изборите на 26 мај 2019 година ги дале следниве резултати:

Партии и листи 2013[3] 2019[4]
% Места % Места
IWW FW IWW-Слободни гласачи Кенигзе(-Ротенбах) 23,5 5 21,1 4
TK Тим Кенигзе 18,0 4
FWG Слободно гласачко друштво Кенигзе(-Ротенбах) 22,9 4 16,9 3
CDU Демохристијански сојуз на Германија 21,6 4 14,2 3
UWGK Независно гласачко друштво Кенигзе 8,0 2 11,6 2
LINKE Левица отворена листа/Левица 8,9 2 8,5 2
WG FFW Изборна група Доброволни противпожарникари 4,6 1 5,8 1
FDP Слободна демократска партија 4,6 1 3,8 1
SPD Социјалдемократска партија на Германија 5,8 1
Вкупно 100,0 20 100,0 20
Излезност во % 66,2 62,5

ГрадоначалникУреди

Градоначалник на градот е Марко Вашковски (независен), избран на 31 март 2019 година во прв круг.[5][6]

Збратимени градовиУреди

Кенигзе е збратимен со следниве градови:

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Gesetz zur freiwilligen Neugliederungkreisangehöriger Gemeinden im Jahr 2019, § 23, p. 802
  3. „Stadtratswahl Königsee-Rottenbach 2013“ (PDF). wahlen.thueringen.de. Посетено на 2019-07-31.
  4. „Stadtratswahl Königsee 2019“. wahlen.thueringen.de. Посетено на 2019-07-31.
  5. „Wahlen in Thüringen“. Посетено на 2019-05-02.
  6. Stadtverwaltung Königsee. „Aktuelle Nachrichten“ (германски). Посетено на 2019-05-02.

Надворешни врскиУреди