Отвори го главното мени

Ѓурѓулешт молдавски: Giurgiulești) — село и општина во реонот Кахул, јужна Молдавија и граничен премин на молдавско-романската граница. Оддалечено е 10 км од градот Галац.

Ѓурѓулешт
Giurgiulești
општина и село
Пристаништето Ѓурѓулешт
Пристаништето Ѓурѓулешт
Ѓурѓулешт is located in Молдавија
Ѓурѓулешт
Ѓурѓулешт
Местоположба на Ѓурѓулешт во Молдавија
Координати: 45°29′N 28°12′E / 45.483° СГШ; 28.200° ИГД / 45.483; 28.200Координати: 45°29′N 28°12′E / 45.483° СГШ; 28.200° ИГД / 45.483; 28.200
Земја Молдавија
РеонКахул
Население (2004)
 • Вкупно3.074
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

ГеографијаУреди

Месноста е најјужната точка во Молдавија, на местото каде реката Прут се влева во Дунав, на границата со Романија и Украина. Општината се состои исклучиво од селото Ѓурѓулешт.

СтопанствоУреди

Ѓурѓулешт е единственото молдавско пристаниште на Дунав. Во 2006 г. е изграден нафтено складиште.

На 25 км од Ѓурѓулешт се наоѓа и местото на идниот аеродром кој ќе ја опслужува Долнодунавската метрополитенска област.

ДемографијаУреди

Селото има население од 3.074 жители. Според пописот од 2004 г. Ѓурѓулешт има 2.995 жители, од кои 2.936 (98%) се Молдавци/Романци и 59 (2%) останати (15 Украинци, 15 Гагаузи, 10 Руси и тн.).[1]

Во 1930 г. селото броело 1.944 жители, од кои 1.914 (98,5%) биле Романци, а 30 (1.5%) од други народности (4 Руси, 6 Гагаузи, 8 Бугари, 9 Роми, 2 Грци и 1 Унгарец). месноста Рени од реонот Исмаил.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Попис 2004 - Демографски, национални, јазични и културни особености — Национална статистичка служба на Молдавија

Надворешни врскиУреди