30 август (починале)

список на статии на Викимедија
1181  Александар IIIримски папа.
1483  Луј XIкрал на Франција.
1533  Атахуалпа — последниот владател на големото царство на Инките.
1935  Анри Барбис — француски писател.
1940  Џозеф Џон Томсон — британски физичар.
1994  Линдзи Андерсон — британски режисер.
1995  Стерлинг Морисон — американски рок-музичар, член на групата „Велвет андерграунд“.
2006  Глен Форд — канадско-американски глумец.
2013  Шејмус Хини — ирски поет, нобеловец и добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата.
2022  Михаил Горбачовсоветски политичар.