Светско првенство во фудбал 1998 - група Д

Натпреварите во групата Д на Светското првенство во фудбал 1998 се одржале од 12 јуни до 24 јуни 1998. Учсници во оваа група биле Нигерија, Шпанија, Парагвај и Бугарија.

Победник во групата била Нигерија која ги добила првите два натпревари, додека второпласираниот тим на крајот Парагвај одиграл нерешено во првите два натпревари. Во последното коло покрај пласираната Нигерија сите останати три репрезентации имале шанса да поминат понатаму, но се зависело и од настапот на Парагвај. Шпанија ја растурила Бугарија со 6-1, но тоа не им помогнало да поминат понатаму, бидејќи Парагвај ја победил Нигерија.

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Нигерија 3 2 0 1 5 5 0 6
  Парагвај 3 1 2 0 3 1 +2 5
  Шпанија 3 1 1 1 8 4 +4 4
  Бугарија 3 0 1 2 1 7 -6 1


Парагвај v БугаријаУреди

12 јуни 1998
14:30
Парагвај   0 - 0   Бугарија Стад де ла Мосон, Монпеље
Гледачи: 27,650
Судија: Абдул Рахман Ал-Зеид (Саудиска Арабија)
Извештај

Шпанија v НигеријаУреди

13 јуни 1998
14:30
Шпанија   2 - 3   Нигерија Стад де ла Божоар, Нант
Гледачи: 33,257
Судија: Есфандир Бахармаст (САД)
Иеро   20'
Раул   46'
Извештај Адепоџу   24'
Лавал   72'
Олисех   77'

Нигерија v БугаријаУреди

19 јуни 1998
17:30
Нигерија   1 - 0   Бугарија Парк на Принцовите, Париз
Гледачи: 45,500
Судија: Марио Санчез Јантен (Чиле)
Икпеба   26' Извештај

Шпанија v ПарагвајУреди

19 јуни 1998
21:00
Шпанија   0 - 0   Парагвај Стад Жофроа Гишар, Сен Етјен
Гледачи: 30,600
Судија: Ијан МекЛеод (Јужна Африка)
Извештај

Нигерија v ПарагвајУреди

24 јуни 1998
21:00
Нигерија   1 - 3   Парагвај Стад де Тулуза, Тулуза
Гледачи: 33,500
Судија: Пиром Ун-Прасерт (Тајланд)
Орума   10' Извештај Ајала   1'
Бенитез   58'
Кардозо   86'

Шпанија v БугаријаУреди

24 јуни 1998
21:00
Шпанија   6 - 1   Бугарија Стад Феликс Боларт, Ленс
Гледачи: 38,100
Судија: Марио ван дер Енде (Холандија)
Иеро   5' (пен.)
Луис Енрике   18'
Мориентес   53'80'
Кико   88'90'
Извештај Костадинов   56'