Штитна жлезда

Штитната жлезда или тироидеја — ендокрина жлезда која е сместена непосредно под гркланот, од двете страни на душникот. Има форма на штит. Се состои од два лобуса (лев и десен) кои се споени со еден потесен жлездест дел, наречен истмус. Штитната жлезда е тешка од 30 до 60 g. Тироидното ткиво го сочинуваат бројни тироидни фоликули кои се исполнети со белковидна маса (колоид), каде што се акумулираат тироидните хормони. Фоликулите се обложени со жлездести клетки - тиреоцити.

Штитна жлезда
Thyroidgland-intl.png
Положба на:
1. Штитна жлезда
2. Параштитни жлезди
    
.
Податоци
ПретходникThyroid diverticulum
СистемЕндокрин систем
Назнаки
Латинскиglandula thyroidea
MeSHA06.407.900
TAA11.3.00.001
FMAFMA:9603
Хистологија на штитната жлезда од коњ
1-фоликули исполнети со колоид
2-тиреоцити
3-крвни капилари

СтруктураУреди

Штитната жлезда има облик на пеперуга, составена е од два лобуси, поврзани со „истмус“.[1]

ФизиологијаУреди

Хормони од штитната жлездаУреди

Примарна функција на тироидната жлезда е создавање на тироидна хормони, тријодотиронин (T3) и тироксин (T4) и пептиден хормон калцитонин.[2] За синтеза на тироидни хормони потребни се јод и аминокиселината тирозин. T3 е наречен така затоа што содржи три атоми на јод во својата молекула, а T4 содржи четири атоми на јод во молекулата.[3] Тироидните хормони имаат широк спектар на ефекти врз човечкиот организам.

После секрецијата, само мал дел од тироидните хормони циркулираат слободно во организмот. Повеќето се врзуваат за тироксин-врзувачкиот глобулин (околу 70%), транстиретин (10%), и албумин (15%).[4] Само 0.03% од T4 и 0.3% од T3 циркулираат слободно и имаат хормонска активност.[5] Дополнително, и до 85% од T3 во крвта се добива со претворање од T4 под дејство на јодотиронин дејодинази во повеќе органи.[2]

Регулација на функцијата на штитната жлездаУреди

Синтезата и секрецијата на тироидните хормони се регулира по принципот на негативна повратна врска. Тоа значи дека зголемената концентрација на слободниот тироксин во крвта, влијае инхибиторно врз секрецијата на соодветниот ослободувачки хормон од хипоталамусот (Тиреотропин, TSH). Поради тоа се намалува секрецијата на TSH од аденохипофизата. Намалувањето на овој хормон доведува до намалена синтеза и секреција на тироидните хормони. При намалено ниво на тироксин во крвта, дејствата се обратни.

Клиничко значењеУреди

Нарушување на штитната функцијаУреди

Хиперфункцијата на штитната жлезда доведува до појава на Базедова болест. Хипофункцијата во раниот развиток доведува до појава на ментално и физичко заостанување - кретенизам. Кај возрасни луѓе, поради намаленото лачење на тироидните хормони, доаѓа до намалување на метаболизмот, намалување на телесната температура, груба и отечена кожа, забавени реакции, незаинтересираност итн.

НаводиУреди

  1. Gray's Anatomy 2008, стр. 462–4.
  2. 2,0 2,1 Davidson's 2010, стр. 736.
  3. Guyton & Hall 2011, стр. 909.
  4. Greenspan's 2011, стр. 169.
  5. Bowen R (2000). „Thyroid Hormone Receptors“. Colorado State University. Архивирано од изворникот на 27 September 2011. Посетено на 22 February 2015.

КнигиУреди

  • Standring, Susan; Borley, Neil R.; и др., уред. (2008). Gray's anatomy : the anatomical basis of clinical practice (40th. изд.). London: Churchill Livingstone. ISBN 978-0-8089-2371-8. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)

Надворешни врскиУреди