Шкрапари
Ασπρονέρι
Местоположба
Шкрапари на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 23 (2001)
Надм. вис.: 971 м
Геог. положба: 40° 25' 0" СГШ
21° 13' 59" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Шкрапари (на грчки: Ασπρονέρι, Аспронери) — село во Егејска Македонија, Република Грција, Општина Рупишта, Костурско.

Географија и местоположба Уреди

Историја Уреди

Стопанство Уреди

Демографија Уреди

Општествени установи Уреди

Културни и природни знаменитости Уреди

Цркви

Редовни настани Уреди

Личности Уреди

  • Георги Христов (1876- 1964) — македонски револуционер и роднокраен истражувач

Култура и спорт Уреди

Иселеништво Уреди

Наводи Уреди

Надворешни врски Уреди