Црква „Св. Илија“ - Шкрапари

црква во Шкрапари, Костурско

Свети Илија (грчки: Προφήτη Ηλία) — црква во селото Шкрапари, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Илија
Προφήτη Ηλία
Карта
40°25′31″N 21°14′9″E / 40.42528° СГШ; 21.23583° ИГД / 40.42528; 21.23583
МестоШкрапари, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типеднокорабна базилика
Завршена1836
Управа
Архијерејско намесништвоРупишко
ЕпархијаКостурска

Црквата се наоѓа на југоисточниот крај на селото. Изградена е во 1836 г. и претставува камена еднокорабна базилика со дрвен покрив. Храмот е долг околу 8 м, широк 6 м и висок 2,5 м. Внатрешноста е проста и делумно живописана. Има двовратен иконостас, поделен на три подрачја и е украсен со убави икони насликани од мајсторот Аргир Михајлов во 1838 г.[1]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Литература

уреди
  • Αλεξίου Τ. Γεώργιος. Ο ναός του προφήτη Ηλία (1836) στο Ασπρονέρι Άργους Ορεστικού. Ο άριστος αγιογράφος Αργύρης Μιχάλη από το χωριό Τσούκα Νεστορίου. περίπου (1790-1850).

Наводи

уреди
  1. Αλεξίου, Γεώργιος Τ. „Ο ναός του προφήτη Ηλία (1836) στο Ασπρονέρι Άργους Ορεστικού. Ο άριστος αγιογράφος Αργύρης Μιχάλη από το χωριό Τσούκα Νεστορίου. περίπου (1790-1850)“. Посетено на 10 јануари 2015.

Надворешни врски

уреди