Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Дебар

црква во градот Дебар
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на пресвета Богородица
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба
Населено место Дебар
Општина Дебар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 11 век
19 век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Успението на Пресвета Богородица е парохиска црква на дебарско-реканската парохија[1]. Се наоѓа во населбата Варош, во горниот дел на градот Дебар. Црквата е изградена во средината на 19 век, најверојатно 1840 година на постари темели од 11 век. Црквата е трокорабна со базиликална архитектура со фрески, а има особено убав иконостас од 19 век. Оваа црква некогаш била седиште на митрополија, која опфаќала простор се до соседниот албански град Пешкопеја. Во периодот помеѓу 8 и 11 септември 2012 година во црквата била извршена тешка кражба на 14 икони со голема вредност, плаштеница стара три века и пари.[2] Ова било втора кражба по таа во 1988 година. Во периодот од 14ти до 19 октомври 2012 година непознат сторител насилно ги откорнал решетките од прозорот и влегол во храмот при што украл 13 исклучиво вредни икони.[3]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. „Украдени 14 икони од дебарска црква“ (македонски). Плус24. 11 Септември 2012 10:13. конс. 2012-09-11. 
  3. „Вредни црковни икони украдени во Дебар“ (македонски). Рuls24. Сабота, 20 Октомври 2012 12:17. конс. 2012-10-20. 

Надворешни врскиУреди