Дебарско архијерејско намесништво

Дебарско архијерејско намесништво — архијерејско намесништво на Македонската православна црква-Охридска Архиепископија во рамки на Дебарско-кичевската епархија.[1]

Црквата „Св. Преподобна Петка“ во Дебар е седиште на намесништвото

Ова архијерејско намесништво го опфаќа градот Дебар и Реканскиот Регион.

Парохии

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 35.

Надворешни врски

уреди