Црква „Св. Преподобна Петка“ - Дебар

црква во Дебар

Света Преподобна Петка — парохиска црква во градот Дебар, Македонија, претставник на Македонската преродба.[1]

Света Преподобна Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Координати 41°31′29″N 20°31′21″E / 41.52472° СГШ; 20.52250° ИГД / 41.52472; 20.52250
Место Дебар
Општина Дебар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба XIX век (преградба)
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Во црквата се наоѓа парохиското седиште на Дебарско-реканската парохија. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[2]

Местоположба уреди

Црквата се наоѓа во средишниот дел на градот Дебар.

Историја уреди

Храмот настанал во XIV век.[3] Повторно била подигната во 1920 година, но била срушена при земјотресот во Дебар во 1967 година. Била обновена во 1970 година.[4]

Покрај црквата во 1995-1996 изградена е крстилница со канцеларија и помошни простории. Камбанаријата е обновена во 1937 година.[3]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 35.
  2. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  3. 3,0 3,1 „Почна зографисувањето на „Света Петка" во Дебар“. Премин Портал. Посетено на 4 март 2014.
  4. „archive.ph“. archive.ph. Архивирано од изворникот на 2012-07-29. Посетено на 2022-12-10.

Надворешни врски уреди