Црква „Св. Великомаченичка Петка“ - Дебар

црква во градот Дебар

Света Великомаченичка Петка — помала црква во градот Дебар, Македонија.[1]

Света Великомаченичка Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Координати 41°31′43″N 20°31′46″E / 41.52861° СГШ; 20.52944° ИГД / 41.52861; 20.52944
Место Дебар
Општина Дебар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Црквата се наоѓа на познатата велигденска ливада, каде некогаш велигденското оро се виело една недела.[2]

Местоположба

уреди

Црквата се наоѓа во населбата Варош, во горниот дел на градот Дебар, во близина на поголемата црква „Успение на Пресвета Богородица“.

Историја

уреди

Црквата била подигната во текот на XIX век.[3]

Архитектура

уреди

Претставува мала црква, изградена на терасеста површина. Црквата претставува еднокорабна градба, на која од западната страна е додадена затворена припрата, преку која се влегува во внатрешноста на црквата.[4]

Црквата е градена од камен и е покриена со лим, и надворешно на среде црква е поставена купола изработена со лим.

Пред влезот во припратата е поставена метална конструкција со една камбана.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 35.
  2. „Богослужба во црквата „Света Петка" во стариот дел на Дебар, каде со векови се виело велигденското оро“. МИА. Архивирано од изворникот на 2022-12-10. Посетено на 2022-12-10.
  3. „archive.ph“. archive.ph. Архивирано од изворникот на 2012-07-29. Посетено на 2022-12-10.
  4. Дебарско-кичевска епархија: 1967-2017 (македонски јазик). Охрид: Дебарско-кичевска епархија. 2017. стр. 573. ISBN 978-608-4657-34-7.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски

уреди