Ланглинген (германски: Langlingen) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Ланглинген
Црква во Ланглинген
Црква во Ланглинген
Грб на Ланглинген
Ланглинген is located in Германија
Ланглинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општ. заед. Флотведел
Месни единици 5
Градоначалник Ернст-Инголф Ангерман (ДХС)
Основни податоци
Површина 33,34 км2
Надм. височина 45 м
Население 2.119 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29364
Повик. бр. 05082
Портал www.langlingen.de
Местоположба на Ланглинген во рамките на округот Целе
Карта
Координати 52°33′0″N 10°17′0″E / 52.55000° СГШ; 10.28333° ИГД / 52.55000; 10.28333Координати: 52°33′0″N 10°17′0″E / 52.55000° СГШ; 10.28333° ИГД / 52.55000; 10.28333

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Ланглинген се наоѓа југоисточно од Целе на Алер.

Општински единициУреди

Кон општината припаѓаат следниве места:

  • Виденроде
  • Хонебостел
  • Фернхафекост
  • Нинхоф
  • Нојхаус

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди