Брекел (германски: Bröckel) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Брекел
Поглед на Брекел
Поглед на Брекел
Поглед на Брекел
Грб на Брекел
Брекел во рамките на Германија
Брекел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општ. заед. Флотведел
Месни единици 2
Градоначалник Ханс-Хинрик Беркхан (ДХС)
Основни податоци
Површина 16,33 км2
Надм. височина 44 м
Население 1.879 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29356
Повик. бр. 05144
Местоположба на Брекел во рамките на округот Целе
Карта
Карта
Координати 52°31′0″N 10°13′0″E / 52.51667° СГШ; 10.21667° ИГД / 52.51667; 10.21667Координати: 52°31′0″N 10°13′0″E / 52.51667° СГШ; 10.21667° ИГД / 52.51667; 10.21667

Географија уреди

Брекел се наоѓа југоисточно од Целе, непосредно на автопатот Б214 и има свој излез. На 2 километри јужно од местото тече реката Фузе, која ја дели општината од соседната Ице.

Општински единици уреди

Општината се состои од местата Кацхорн и Вегхаус.

Историја уреди

Местото било првпат споменато во 1215 година. Името на селото потекнува од Брокелхе.

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди