Фасберг (германски: Faßberg) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 35 километри северно од окружниот град Целе и 30 километри западно од градот Илцен.

Фасберг
Општинското собрание на Фасберг
Општинското собрание на Фасберг
Општинското собрание на Фасберг
Грб на Фасберг
Фасберг во рамките на Германија
Фасберг
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Месни единици 4
Градоначалник Франк Брел
Основни податоци
Површина 102 км2
Надм. височина 66 м
Население 6.240 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29328
Повик. бр. 05055
Портал www.fassberg.de
Местоположба на Фасберг во рамките на округот Целе
Карта
Карта
Координати 52°53′0″N 10°10′0″E / 52.88333° СГШ; 10.16667° ИГД / 52.88333; 10.16667

Географија

уреди

Општината е опкружена од Вицендорф, Зидхајде и Мунстер и се наоѓа во Линебуршкото Поле.

Фасберг е поделена на четири села: Фасберг, Миден, Појцен и Шмарбек.

Знаменитости

уреди
 • Историскиот центар на Миден
 • Споменик за Берлинската блокада
 • Црква „Св. Лаврентиј“
 • Амбари од XVIII и XIX век
 • Плоштадот во Фасберг
 • Спомен-плоча на Херман Ленс
 • Природниот резерват Кинмор близу Шмарбек
 • Историска воденица во Миден

Галерија

уреди

Библиографија

уреди
 • Matthias Blazek: Die geheime Großbaustelle in der Heide – Faßberg und sein Fliegerhorst 1933–2013. Ibidem, Stuttgart 2013, ISBN 978-3-95538-017-5.
 • Michael Ende, Peter Müller, Urs Müller: Celle – Stadt und Landkreis. Medien-Verlag Schubert, Hamburg 2007, ISBN 978-3-937843-11-7.
 • Christoph M. Glombek: Chronik der Gemeinde Faßberg mit den Ortschaften Müden/Örtze, Poitzen und Schmarbeck. Faßberg 2002.
 • Hans Stärk: Geschichte von Faßberg. Faßberg 1971.
 • Faßberg – Luft- und Raumfahrt in der Heide. Magazine for the AeroSpaceDay Faßberg, edited by the municipality of Faßberg, Faßberg 2013, ISBN 978-3-00-042877-7.

Наводи

уреди
 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди