Зидхајде (општина)

Зидхајде (германски: Südheide) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Била именувана по блискиот истоимен ридски масив. Била создадена на 1 јануари 2015 година со спојување на поранешните општини Хермансбург и Унтерлис.

Зидхајде
Грб на Зидхајде
Зидхајде (општина) во рамките на Германија
Зидхајде (општина)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Месни единици 8
Градоначалник Аксел Фладер (ДХС)
Основни податоци
Површина 196,16 км2
Население 11.557 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29303, 29320, 29345
Повик. бр. 05052, 05827
Портал www.gemeinde-suedheide.de
Местоположба на Зидхајде во рамките на округот Целе
Карта
Карта
Координати 52°50′0″N 10°09′0″E / 52.83333° СГШ; 10.15000° ИГД / 52.83333; 10.15000Координати: 52°50′0″N 10°09′0″E / 52.83333° СГШ; 10.15000° ИГД / 52.83333; 10.15000

Географија уреди

Местоположба уреди

Зидхајде се наоѓа во северниот дел на округот Целе, на север од Природниот парк Зидхајде. Обете главни места, Хермансбург на запад, и Унтерлис на исток, се оддалечени 16,5 километри. Хермансбург се наоѓа околу 29 километри северно од окружниот град Целе, додека Унтерлис се наоѓа околу 29 километри југозападно од Илцен.

Општински единици уреди

Општината Зидхајде е составена од следниве места: Бафен, Бекедорф, Боншторф, Хермансбург, Лутерло, Олдендорф, Унтерлис и Везен.[2]

Соседни општини уреди

Од север надесно општината се граничи со Фасберг, најсеверната општина на округот Целе, со Ајмке и Зудербург во округот Илцен, Ешеде и Берген во округот Целе и Вицендорф во округот Хајде.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. „Ortschaften“. Gemeinde Südheide (германски). Municipality Südheide. Посетено на 14 април 2019.

Надворешни врски уреди