Ансбек (германски: Ahnsbeck) — општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Ансбек
Фарма во Ансбек
Фарма во Ансбек
Фарма во Ансбек
Грб на Ансбек
Ансбек во рамките на Германија
Ансбек
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општ. заед. Лахендорф
Градоначалник Улрих Кајзер (UL)
Основни податоци
Површина 20,59 км2
Надм. височина 54 м
Население 1.621 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29353
Повик. бр. 05145
Портал www.lachendorf.de
Местоположба на Ансбек во рамките на округот Целе
Карта
Карта
Координати 52°36′39″N 10°17′26″E / 52.61083° СГШ; 10.29056° ИГД / 52.61083; 10.29056

Географија

уреди

Општината се наоѓа на јужниот крај од Линебуршкото Поле, околу 10 километри источно од окружниот град Целе.

Најголема соседна општина е Лахендорф. Историски, најголемо значење имало соседното место Беденбостел, поранешно седиште на судската и црковната власт.

Историја

уреди

Селото Ансбек првпат била споменато во XIII век под името „Алребекеса“ (Alrebekesa), што означува поплавна низина на потокот Алдер, кој е прикажан и на грбот на општината.

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди