Цветишница — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Козјачија, во околината на градот Куманово.

Цветишница
Цветишница is located in Македонија
Цветишница
Местоположба на Цветишница во Македонија
Координати 42°17′48″N 22°5′9″E / 42.29667° N; 22.08583° E / 42.29667; 22.08583Координати: 42°17′48″N 22°5′9″E / 42.29667° N; 22.08583° E / 42.29667; 22.08583
Регион Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Staro Nagoričane.svg Старо Нагоричане
Област Козјачија
Население 21[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1302
Повик. бр. 031
Надм. вис. 1.271 м
Цветишница на општинската карта
Цветишница во Општина Старо Нагоричане.svg

Атарот на Цветишница во рамките на општината

НаселениеУреди

Според пописот од 2002 година, во селото Цветишница имало 21 жители, од кои 20 Македонци и 1 Србин.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[2] 1905[3] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 140 80 107 128 141 93 43 19 30 21
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]

РодовиУреди

Цветишница е македонско село.

Според истражувањата од 1950 година, родови во селото се:

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 "Попис на Македонија" (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 26 март 2017.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. "Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна". Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски, Јован (1964). Горна Пчиња. Белград.

Надворешни врскиУреди