Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1968

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1968 — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Град Мексико, Мексико. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1968
Field hockey pictogram.svg
Детали
ДомакинМексико
ГрадГрад Мексико
Екипи16
Освојувачи на медали
Злато Пакистан
Сребро Индија
Бронза Австралија
1964 (претходен) (следен) 1972

Првото место го освоил Пакистан, второто Австралија и третото Индија.

Финална фазаУреди

МедалиУреди

Медал Екипа
Злато   Пакистан
Сребро   Австралија
Бронза   Индија

ТабелаУреди

 1.   Пакистан
 2.   Австралија
 3.   Индија
 4.   Западна Германија
 5.   Холандија
 6.   Шпанија
 7.   Нов Зеланд
 8.   Кенија
 9.   Белгија
 10.   Франција
 11.   Источна Германија
 12.   Велика Британија
 13.   Јапонија
 14.   Аргентина
 15.   Малезија
 16.   Мексико

Надворешни врскиУреди