Випер е река во Саксонија-Анхалт, Германија, лева притока на Зале и има должина од 85 километри. Името доаѓа од старогерманскиот збор „Uipparaha“, што означува „пејачка, пролетна река“.

Випер
Hettstedt Wipper.jpg
Випер кај Хетштет.
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворХарц
УстиеЗале
51°47′14″N 11°43′6″E / 51.78722° N; 11.71833° E / 51.78722; 11.71833Координати: 51°47′14″N 11°43′6″E / 51.78722° N; 11.71833° E / 51.78722; 11.71833
Физички особености
Должина85 км
Випер (Зале) на Ризницата

Тек на рекатаУреди

Випер потекнува од југоисточниот дел на Харц, близу Харцгероде на планините Ауерберг. Випер се придружува на Зале во Бернбург.

ПритокиУреди

Следните реки се притоки на Випер:[1][2]

Градови на ВиперУреди

Следниве градови се наоѓаат долж реката Випер:

Воденици на ВиперУреди

  • Wippermühle во Випра (денес познат како Миленкафе)[3]
  • Kratzmühle помеѓу Фрисдорф и Рамелбург, наречен по првиот сопственик Никел Крац
  • Herrenmühle помеѓу Фрисдорф и Рамелбург (моментално гарања), била користена како хостел некое време
  • Klippmühle помеѓу Бизенроде и Ватероде [4]

ПоплаваУреди

  • 1994: Помеѓу 12 и 13 април 1994, паднале големи количини на дожд во долниот дел на планините Харц, што предизвикале излевање на Випер.

НаводиУреди

  1. Die Wipper - ein bedeutender Gebirgsfluss im Harz - Wippertal - Wippertalsperre (accessed 21 February 2010)
  2. Daniel Wurbs: Vergleichende Untersuchungen zu den Folgewirkungen von Klima- und Landnutzungsänderungen auf den Wasserhaushalt in Flusseinzugsgebieten, 2005, S. A37. [1] accessed 16 March 2010
  3. Mühlencafe Wippra (наречен 21 февруари 2010)
  4. Gerlinde Schlenker: Biesenrode mit Saurasen. In: Mansfelder Land - Portrait einer Kulturlandschaft, 2008, S. 279.