Кецин (или службено Кецин/Хафел; германски: Ketzin/Havel) е град во округот Хафеланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Хафел, 17 километри северозападно од Потсдам и 40 километри западно од Берлин.

Кецин
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Кецин
Кецин is located in Германија
Кецин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Градоначалник Бернд Лик (СлДП)
Основни податоци
Површина 92,79 км2
Надм. височина 32 м
Население 6.498 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14669
Повик. бр. 033233
Портал www.ketzin.de
Местоположба на градот Кецин во рамките на округот Хафеланд
Карта
Координати 52°28′11″N 12°50′42″E / 52.46972° N; 12.84500° E / 52.46972; 12.84500Координати: 52°28′11″N 12°50′42″E / 52.46972° N; 12.84500° E / 52.46972; 12.84500

Градот е составен од 6 градски единици (Ortsteile): Ецин, Фалкенреде, Кноблаух, Парец, Тремен и Цахов.

Фериботот Кецин е ферибот кој ја премостува Хафел помеѓу Кецин и Шмергов.

НаводиУреди

  1. "Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г." Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди