Бризеланг (германски: Brieselang) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Бризеланг
Административна зграда во Бризеланг
Административна зграда во Бризеланг
Административна зграда во Бризеланг
Грб на Бризеланг
Бризеланг во рамките на Германија
Бризеланг
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месни единици 2
Градоначалник Вилхелм Гарн (ДХС)
Основни податоци
Површина 44,39 км2
Надм. височина 30 м
Население 12.512 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 282 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14656
Повик. бр. 033232, 033234, 03321
Портал www.gemeindebrieselang.de
Местоположба на Бризеланг во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°35′N 13°00′E / 52.583° СГШ; 13.000° ИГД / 52.583; 13.000Координати: 52°35′N 13°00′E / 52.583° СГШ; 13.000° ИГД / 52.583; 13.000

Наводи Уреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)