Ратенов (германски: Rathenow) — град во округот Хафеланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија.

Ратенов
Црква во Ратенов
Црква во Ратенов
Грб на Ратенов
Ратенов is located in Германија
Ратенов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Градски единици 6
Градоначалник Роналд Зегер
Основни податоци
Површина 105,68 км2
Надм. височина 29 м
Население 24.309 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 230 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL (порано: RN)
Пошт. бр. 14702, 14712
Повик. бр. 03385
Портал www.rathenow.de
Местоположба на градот Ратенов во рамките на округот Хафеланд
Карта
Координати 52°36′N 12°20′E / 52.600° N; 12.333° E / 52.600; 12.333Координати: 52°36′N 12°20′E / 52.600° N; 12.333° E / 52.600; 12.333

ПрегледУреди

Во градот познати се црквите протестантската црква Св. Богородица, првично базилика, и претворена во барокен стил во 1517-1589 и римокатоличката црква Св. Ѓорѓи.

Ратенов е познат по неговите камења, тули направени од глина од Хафел, и оптичките инструменти, кои се извезуваат.

По падот на Советскиот Сојуз, било објавено дека остатоци на Хитлер и неговите помошници биле тајно погребани во гробови близу Ратенов.[2]

Збратимени градовиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Ратенов е збратимен со:

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)
  2. V.K. Vinogradov and others, Hitler's Death: Russia's Last Great Secret from the Files of the KGB, Chaucer Press 2005, 111. Ова дело прикажува советска карта која прикажува дека телата била погребани во поле близу селото Ној Фридриксдорф, околу еден километар источно од Ратенов.

  Оваа статија вклучуваат текст од дело кое сега е во јавна сопственост „“. Енциклопедија Британика (XI). (1911). Cambridge University Press. (англиски)


Надворешни врскиУреди