Вустермарк (германски: Wustermark) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Вустермарк
Грб на Вустермарк
Вустермарк is located in Германија
Вустермарк
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Градоначалник Бернд Дрес (СДП)
Основни податоци
Површина 52,63 км2
Надм. височина 35 м
Население 9.302 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 177 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14641
Повик. бр. 033234
Портал www.wustermark.de
Местоположба на Вустермарк во рамките на округот Хафеланд
Карта
Координати 52°32′59″N 12°56′59″E / 52.54972° N; 12.94972° E / 52.54972; 12.94972Координати: 52°32′59″N 12°56′59″E / 52.54972° N; 12.94972° E / 52.54972; 12.94972

ИсторијаУреди

Била основана во 2002 преку спојување на пет села Бухов-Карпцов, Елстал, Хопенраде, Приорт и Вустермарк.

 
Внатрешноста на трпезаријата за Летните олимписки игри 1936, во 2012.

Близу Елстал се наоѓаат остатоците од олимпиското село на Летните олимписки игри 1936 во Берлин.

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди