Премниц (германски: Premnitz) е град во округот Хафеланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Хафел, 8 километри јужно од Ратенов, 21 километар северозападно од Бранденбург на Хафел и 75 километри западно од Берлин, но добро поврзан со него преку железница и патишта.

Премниц
Грб на Премниц
Премниц is located in Германија
Премниц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Градоначалник Рој Валента
Основни податоци
Површина 45,42 км2
Надм. височина 30 м
Население 8.453 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 186 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14727
Повик. бр. 03386
Портал www.premnitz.de
Местоположба на градот Премниц во рамките на округот Хафеланд
Карта
Координати 52°31′59″N 12°19′59″E / 52.53306° N; 12.33306° E / 52.53306; 12.33306Координати: 52°31′59″N 12°19′59″E / 52.53306° N; 12.33306° E / 52.53306; 12.33306

НаводиУреди

  1. "Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г." Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)