Нордхарц (германски: Nordharz) — општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била основана на 1 јануари 2010 година со спојување на поранешните општини Абенроде, Данштет, Хојдебер, Лангелн, Шмацфелд, Штапелбург, Фекенштет и Васерлебен.

Нордхарц
Грб на Нордхарц
Нордхарц is located in Германија
Нордхарц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Основни податоци
Површина 96 км2
Надм. височина 170 м
Население 7.860 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38855, 38871
Повик. бр. 039451, 039452, 039458
Местоположба на Нордхарц во рамките на округот Харц
Карта
Координати 51°54′N 10°46′E / 51.900° N; 10.767° E / 51.900; 10.767Координати: 51°54′N 10°46′E / 51.900° N; 10.767° E / 51.900; 10.767

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2018 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)

Надворешни врскиУреди