Шванебек (германски: Schwanebeck) — град во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа североисточно од Халберштат. Исто така, дел е од заедницата на општини Форхарц.

Шванебек
Грб на Шванебек
Шванебек is located in Германија
Шванебек
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општ. заед. Форхарц
Градоначалник Ханс-Рихард Вегнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 33 км2
Надм. височина 109 м
Население 2.454 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 39397
Повик. бр. 039424
Портал www.stadt-schwanebeck.de
Местоположба на град Шванебек во рамките на округот Харц
Карта
Координати 51°58′3″N 11°7′15″E / 51.96750° N; 11.12083° E / 51.96750; 11.12083Координати: 51°58′3″N 11°7′15″E / 51.96750° N; 11.12083° E / 51.96750; 11.12083

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2018 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)