Фалкенштајн (Саксонија-Анхалт)

Фалкенштајн (германски: Falkenstein) — град во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на североисточната страна на Харц, приближно 10 километри западно од Ашерслебен. Градот бил основан во 2002 со спојување на градот Ермслебен и со 6 други општини. Бил наречен по блискиот замок Фалкенштајн, околу 5 километри на југозапад.

Фалкенштајн
Замок Фалкенштајн
Замок Фалкенштајн
Грб на Фалкенштајн
Фалкенштајн (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Фалкенштајн (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Градски единици 7
Градоначалник Клаус Вициск
Основни податоци
Површина 103 км2
Надм. височина 149-383 м
Население 5.274 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06333, 06463, 06543
Повик. бр. 034741, 034742, 034743, 039245
Портал www.stadt-falkenstein-
harz.de
Местоположба на градот Фалкенштајн во рамките на округот Харц
Карта
Координати 51°44′N 11°20′E / 51.733° N; 11.333° E / 51.733; 11.333Координати: 51°44′N 11°20′E / 51.733° N; 11.333° E / 51.733; 11.333

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2018 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)