Оберхарц на Брокен

Оберхарц на Брокен (германски: Oberharz am Brocken) — град во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била основана на 1 јануари 2010 со спојување на следниве општини: Бенекенштајн, Елбингероде, Еленд, Хаселфелде, Кенигсхите, Рибеланд, Зорге, Штиге, Тане и Траутенштајн.

Оберхарц на Брокен
Грб на Оберхарц на Брокен
Оберхарц на Брокен is located in Германија
Оберхарц на Брокен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Градоначалник Андреас Флигел (СлДП)
Основни податоци
Површина 272 км2
Надм. височина 475 м
Население 10.256 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38875, 38877, 38899
Повик. бр. 039454, 039455, 039457, 039459
Местоположба на град Оберхарц на Брокен во рамките на округот Харц
Карта
Координати 51°43′N 10°49′E / 51.717° N; 10.817° E / 51.717; 10.817Координати: 51°43′N 10°49′E / 51.717° N; 10.817° E / 51.717; 10.817

Местото е така наречено поради тоа што е сместено на планината Брокен — највисоката во системот на Харц.

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)