Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2015 година

Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 2015 — финалниот натпревар на УЕФА Лигата на Шампоните во сезоната 2014-15 година, односно 60-та сезона на Европскиот премиерен клупски фудбалски турнир организиран од страна на УЕФА, или 23-та сезона на УЕФА Лигата на Шампионите, бидејќи натпреварувањето било преименувано од Куп на Европски Шампиони во Лига на Шампиони. Натпреварот бил одигран Олимпискиот стадион во Берлин, Германија на 6 јуни 2015 година кој завршил со победа на Барселона од Шпанија над Јувентус од Италија со 3–1. Победникот стекнал право да се натпреварува со победникот од финалето на Лига Европа во Суперкупот на УЕФА. Головите за Барселона ги постигнале Иван Ракитиќ, Луис Суарез и Нејмар додека за Јувентус - Алваро Мората.

Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 2015 година
Olympicstadium2.jpg
ПрвенствоУЕФА Лига на шампиони 2014/15
Датум6 јуни 2015
СтадионОлимписки стадион, Берлин
Играч на натпреваротАндрес Инјеста)[1]
СудијаЏунејт Чакир
Гледачи70,442[2]
Временски приликиДелумно облачно
26 °C (79 °F)
49% влажност[3]
2014
2016

НатпреварУреди

Подробности за натпреваротУреди

6 јуни 2015
20:45 CEST
Јувентус   1–3   Барселона Олимписки стадион, Берлин
Гледачи: 70,442[2]
Судија: Џунејт Чакир (Турција)[4]
Мората   55' Report Ракитиќ   4'
Суарез   68'
Нејмар   90+7'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Јувентус
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Барселона
GK 1   Џанлујџи Буфон  
RB 26   Стефан Лихтштајнер
CB 15   Андреја Барцаљи
CB 19   Леонардо Бонучи
LB 33   Патрис Евра   89'
DM 21   Андреја Пирло
RM 8   Клаудио Маркизио
LM 6   Пол Погба   41'
AM 23   Артуро Видал   11'   79'
CF 10   Карлос Тевес
CF 9   Алваро Мората   85'
Замени:
GK 30   Марко Сторари
DF 5   Анџело Огбона
MF 11   Кингсли Коман   89'
MF 20   Симоне Падоин
MF 37   Роберто Переира   79'
MF 27   Стефано Стураро
FW 14   Фернандо Љоренте   85'
Тренер:
  Масимилијано Алегри
 
GK 1   Марк-Андре тер Штеген
RB 22   Дани Алвеш
CB 3   Жерар Пике
CB 14   Хавиер Маскерано
LB 18   Жорди Алба
RM 4   Иван Ракитиќ   90+1'
CM 5   Серхио Бускетс
LM 8   Андрес Инјеста     78'
RF 10   Лионел Меси
CF 9   Луис Суарез   70'   90+6'
LF 11   Нејмар
Замени:
GK 13   Клаудио Браво
DF 15   Марк Бартра
DF 21   Адријано
DF 24   Жереми Матије   90+1'
MF 6   Чави   78'
MF 12   Рафиња
FW 7   Педро Родригес   90+6'
Тренер:
  Луис Енрике

Играч на натпреварот:
Андрес Инјеста (Барселона)[1]

Судии:
Бахатин Дуран[4]
Тарик Онгун [4]
Џонас Ериксон[4]
Хусеин Ѓуќек[4]
Бариш Шимшек[4]

Правила[5]

  • 90 минути
  • 30 минути дополнително време (доколку е потребно)
  • Изведување на пенали (доколку е потребно).
  • Право на три промени од секоја екипа .

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Halsam, Andrew (6 June 2015). „Barcelona see off Juventus to claim fifth title“. UEFA.com. Union of European Football Associations. Посетено на 6 June 2015.
  2. 2,0 2,1 „Full Time Report“ (pdf). UEFA.org. Union of European Football Associations. 6 June 2015. Посетено на 6 June 2015.
  3. „Tactical Lineups – Final – Saturday 6 June 2015“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 6 June 2015. Посетено на 9 June 2015.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 „Çakır to referee UEFA Champions League final“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 May 2015. Посетено на 6 June 2015.
  5. „Regulations of the UEFA Champions League 2014/15 Season“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 1 May 2014. Посетено на 6 June 2015.

Надворешни врскиУреди