Саша Лукиќ (13 август 1996) е српски професионален фудбалер кој играл како играч од средниот ред за италијанскиот клуб Торино и за репрезентацијата на Србија.

Саша Лукиќ

Клупска кариера уреди

Партизан уреди

Саша Лукиќ почнал да игра фудбал во ПОФК Савациум, фудбалска школа во Шабац, пред да се приклучи на Партизан во август 2009 година.[1] Тој го потпишал својот прв професионален договор за клубот во август 2013 година на неговиот 17-ти роденден, потпишувајќи тригодишен договор.

Позајмица во Телеоптик уреди

За да стекне високо искуство, Лукиќ веднаш бил позајмен на Телеоптик.[2] Редовно играл за Оптикинс во сезоната 2013–14, правејќи 23 настапи во лигата и постигнувајќи три гола, со што клубот испаднал од лигата.

Враќање во Партизан уреди

На 16 мај 2015 година, Лукиќ го направил своето натпреварувачко деби за Партизан и го одиграл целиот натпревар во ремито 1–1 во српската лига со Нови Пазар.[3] На 17 јули 2015 година, тој влезе во натпреварот против Металац, заменувајќи го Стефан Бабовиќ во првиот натпревар од Српската Суперлига 2015–16.[4] На 8 август, тој го постигнал својот прв официјален гол за Партизан во последните минути од победата со 2–1 на домашен терен над Спартак Суботица.[5] Две недели подоцна, тој го постигна својот втор гол за Партизан во победата од 1–3 на гостинскиот натпревар над Борац Чачак.[6] На 26 август 2015 година, Лукиќ го направил своето деби во Лигата на шампионите на УЕФА во реваншот од плеј-оф рундата против БАТЕ Борисов.[7] На 22 октомври, тој го одигра својот прв натпревар во групната фаза на Лигата на Европа на УЕФА против Атлетик Билбао.[8] Во отсуство на некои играчи тој беше капитен на тимот неколку натпревари.[9] [10]

Торино уреди

На 29 јули 2016 година, Лукиќ потпишал со италијанскиот клуб Торино.[11] На 17 октомври, тој го направил своето деби во Серија А во победата од 4–1 на гостувањето кај Палермо, заменувајќи го Мирко Валдифиори.

Леванте (позајмица) уреди

На 15 август 2017 година, Лукиќ бил позајмен во Леванте, на една година.[12]

Интернационална кариера уреди

Лукиќ го направил своето деби за Србија до 21 година за време на квалификациите за Европското првенство до 21 година 2017 година, влегувајќи како замена во победата од 5-0 на домашен терен над Литванија на 8 септември 2015 година.

На 7 септември 2018 година, повторно го направил своето деби за репрезентацијата на Србија во победата од 1–0 против Литванија.[13]

Стил на игра уреди

Лукиќ е брз, разноврсен со добра визија, додавања и техника и добро технички поткован играч од средниот ред, кој исто така е способен да игра на неколку позиции, поради неговата способност да му помогне на својот тим и во офанзива и во одбрана. Како играч со десната нога, тој обично е распореден како креативен офанзивен играч од средниот ред, поради неговата визија, додавања, техника и ударна способност, како и неговата умешност да изведува напаѓачки акции.[14]

Трофеи уреди

Партизан

 Наводи уреди

 1. „Nadolaze 'mladi lavovi' (Serbian). partizan.rs. 16 June 2013. Посетено на 15 January 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Lukić Saša postao profesionalac u Partizanu“ (Serbian). partizan.rs. 13 August 2013. Посетено на 15 January 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „Kraj odsviran sa tribina, remi Partizana nije pokvario šampionsku proslavu“ (Serbian). blic.rs. 16 May 2015. Посетено на 15 January 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „Partizan – Metalac 4:0 (3:0)“ (Serbian). partizan.rs. 17 July 2015. Посетено на 4 March 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. „Ima pravde – ima Lukića!“ (Serbian). partizan.rs. 8 August 2015. Посетено на 24 November 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „KRAJ: Borac - Partizan 1:3! (VIDEO)“ (Serbian). mozzartsport.com. 22 August 2015. Посетено на 4 March 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. „BATE advance after holding off Partizan rally“ (English). uefa.com. 26 August 2015. Посетено на 4 March 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. „Athletic conquer Partizan's Belgrade fortress“ (English). uefa.com. 22 October 2015. Посетено на 4 March 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Treći test meč: Partizan – Shíjiāzhuāng Yǒngchāng 2:0 (1:0)“ (Serbian). FK Partizan.rs. 3 February 2016. Посетено на 4 March 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. „Četvrti test meč: Partizan – UFA 0:0“ (Serbian). FK Partizan.rs. 3 February 2016. Посетено на 4 March 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. „Lukic al Toro“ (Italian). Torino F.C. 29 July 2016. Архивирано од изворникот на 2017-02-13. Посетено на 22 August 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. „El Torino y el Levante pactan la cesión de Sasa Lukic por una temporada“ [Torino and Levante agree for the loan of Sasa Lukic for one season] (шпански). Levante UD. 15 August 2017. Посетено на 15 August 2017.
 13. „Lituania-Serbia 0-1: Per Lukic c'è l'esordio in Nazionale“.
 14. „To je ta klasa 1996! Nije nam teško da po selima tražimo igrače kakav je Saša Lukić (VIDEO)“ (Serbian). mozzartsport.com. 10 August 2015. Посетено на 4 March 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски уреди