Рожае (босански и црногорски): Rožaje, Рожаје, е град и општина во североисточна Црна Гора. Населението брои 9,567 (Попис 2011). Рожае е седиште на Општина Рожае.

Рожае
Rožaje
Грб на Рожае
Рожае is located in Црна Гора
Рожае
Рожае
Местоположба на картата
Координати: 42°50′N 20°10′E / 42.84° СГШ; 20.16° ИГД / 42.84; 20.16
ДржаваЦрна Гора
ОпштинаРожае
Населени места66
Управа
 • ГрадоначалникЕјуп Нурковиќ
Површина
 • Вкупна432 км2 (167 ми2)
Население (2011[1])
 • Вкупно9,567
 • Густина53/км2 (140/ми2)
 • Општина 23,312
ДемонимРожајци
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број84310
Повикувачки број+382 51
ISO 3166-2:MEME-17
Регистарски таблициRO
Мреж. местоrozaje.me

Демографија уреди

Рожае е административен центар на Општина Рожае, која има 23,312 жители. Само градот Рожае брои население од 9,567. Се смета за седиште на Бошњачката заедница во Црна Гора. Бошњаците формираат мнозинство и во градот и во општината.

Населението на Рожае:

  • 3 март 1981 - 7,336
  • 3 март 1991 - 8,828
  • 1 ноември 2003 - 9,121
  • 1 јули 2011 - 9,567

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. Prvi rezultati popisa 2011. (PDF) (Montenegrin), Monstat, 15 May 2011, стр. 9

Надворешни врски уреди