Топлак (Оризари)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Топлак


Местоположба 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611Координати: 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611
Основни податоци
Место Оризари
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Топлак археолошко наоѓалиште во кочанската населба Оризари.

Претставува населба од неолитско време .

Помеѓу селата Истибања и Оризари, на десниот брег на Брегалница се издига ниска чука на чиј зарамнет простор од околу 200 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови со сива и црвена боја.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 180, ISBN 9789989101069