Јаловец (Оризари)

археолошко наоѓалиште во Македонија


Местоположба 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611Координати: 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611
Основни податоци
Место Оризари
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Јаловецархеолошко наоѓалиште во кочанската населба Оризари.

Претставува црква од старохристијанско време.

На 2,5 км северозападно од селото, на еден низок рид се зачувани темели од голема еднокорабна црква со димензии од 18 × 7 м.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 180, ISBN 9789989101069