Сланец (Оризари)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Сланец


Местоположба 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611Координати: 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611
Основни податоци
Место Оризари
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сланец археолошко наоѓалиште во кочанската населба Оризари.

Претставува населба од доцната антика.

На 1 км источно од селото и лево од патот за Истибања, на простор од 200 × 200 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Најдени се и неколку римски монети од кои една е кована во Филипополис во времето на Антониј Пиј. Монетата се чува кај Т. Симов од Кочани.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 180, ISBN 9789989101069