Суперкуп на Македонија (ракомет)

Суперкупот на Македонија во ракометракометен турнир кој се одржува годишно. Тоа е трета најважна национална титула во македонскиот ракомет после титулата во Суперлигата и Купот на Македонија. Во него учествуваат освојувачот на Супер лигата и освојувачот на купот. Моментален првак е Еурофарм Пелистер, а Вардар е најтрофеен клуб во натпреварувањето со освоени три титули.

Моментална сезона или издание:
Суперкуп на Македонија (ракомет) 2022
СпортРакомет
Основана2017
Број на екипи2
ДржаваМакедонија Македонија
Тековен првакЕурофарм Пелистер
(2. титула)
Најмногу титулиВардар (3 титули)
ТВ-партнер(и)Logo of MRT (2012-).svg МРТВ
Поврзани натпреварувањаСупер лига
Куп на Македонија
ОсновачРФМ
Порталmacedoniahandball.com.mk

Претходни првациУреди

Издание Домаќин Првак Резултат Вицепрвак
2017 Спортски центар Јане Сандански,
Скопје
Вардар 30:25 Еурофарм Работник
2018 Игралиште Женска Плажа,
Струга
Вардар 33:24 Металург
2019 Спортска сала Куманово,
Куманово
Вардар 26:24 Металург
2021 А1 Арена,
Скопје
Еурофарм Пелистер 31:22 Вардар 1961
2022 Спортска сала Билјанини извори,
Охрид
Еурофарм Пелистер 23:22 Вардар 1961

Освојувачи на медалУреди

Место Клуб Првак Година Вицепрвак Година
1. Вардар 3 2017, 2018, 2019 2 2021, 2022
2. Еурофарм Пелистер 2 2021, 2022 1 2017
3. Металург 0 2 2018, 2019

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди